Αποστολέας Dionysis
Αποστολή 10/5/2004 12:08:58 μμ
Τίτλος Tipota gia ton prwtathliti kardias den eida..!!
Κείμενο Pou eiste re paidia na mas peite pali gia ton prwtathliti kardias pou toso adika den kerdise to kypello...Grafte tipota pali sto editorial tis kentrikis selidas..!!! An thelete vevaia valte to parakatw:
Η χούντα έπεσε, τα μάγια λύθηκαν, η γκαντεμιά έσπασε και Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2003-2004!!!!!!!! Σε ένα ματς που όλα ήρθαν όπως τα θέλαμε, πατήσαμε τον γάβρο με 3-1 (αντί για 7-1) και τώρα βαδίζουμε με σιγουριά για το νταμπλ. Είναι το τέλος μιας μαύρης εποχής και, ελπίζουμε, η αρχή μιας πολύ καλύτερης τόσο για τον Παναθηναϊκό, όσο και για το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και αυτό έγινε και στο συγκεκριμένο ματς: όχι με το γκολ του Παπαδόπουλου, το οποίο μπήκε στο 3ο λεπτό, αλλά ακόμα πιο πριν, σε μια ανύποπτη (για όσους δεν ξέρουν…) φάση: στο πρώτο μόλις λεπτό, ο Βενετίδης έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Σεϊταρίδη. Ε, λοιπόν, η αντίδραση του τελευταίου (μόνο που δεν τον πάτησε κάτω) έδειξε ότι ο περσινός εφιάλτης της Ριζούπολης είχε περάσει οριστικά και ότι οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ.
Με λίγα λόγια, η ομάδα κατέβηκε στο γήπεδο με τα στοιχεία που της είχαν λείψει μέχρι σήμερα στα ματς με το γάβρο: ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ. ΜΕ ΘΕΛΗΣΗ. ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ. Με μάτι που "έπαιζε", πράγμα που φάνηκε από την είσοδο των παικτών μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Και όταν σε ένα τέτοιο ντέρμπυ διαθέτεις όλα αυτά, τότε είναι επόμενο, όλα να πάνε καλά.
Πέρα όμως απ' αυτά, ο Παναθηναϊκός ήταν και σωστά στημένος από τον Ιτζάκ Σουμ: με το σύστημα που συνήθως του ταιριάζει (3-5-2), με την παρουσία του Χένρικσεν, η οποία (αν και ο ίδιος δεν ξεχώρισε) έδωσε βάθος στην άμυνά του και δυσκόλεψε αφάνταστα τους αντιπάλους να κάνουν ευκαιρίες και κυρίως με πλήρη αξιοποίηση της εκπληκτικής τετράδας που διαθέτει η ομάδα μας: Πρώτος και καλύτερος ο Μάρκους Μυνχ, ο οποίος ήταν… όπου ήταν και η μπάλα. Μοίραζε παιχνίδι, έκοβε, έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, ήταν μια πραγματική ποδοσφαιρική μηχανή. Από κοντά ο Έκι Γκονζάλες, που ήταν όπως τον φανταζόμαστε όταν έγινε η μεταγραφή του στον Παναθηναϊκό: ένας Αργεντίνος (με ό,τι αυτό σημαίνει ποδοσφαιρικά) με μαγκιά, με προσωπικότητα, με θαυμάσιες ενέργειες που χάζευαν τους δύστυχους αντιπάλους του. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο οποίος αρχίζει να μας κάνει να ξεχνάμε το Βαζέχα (συγγνώμη Κριστόφ!) και να θυμόμαστε τον Σαραβάκο! Και ο Μιχάλης Κωνσταντίνου, ο οποίος αποδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, γνώρισε επιτέλους τη δικαίωση που τόσο του έλειπε και ελπίζουμε αυτή η καλύτερη ως τώρα εμφάνισή του με τον Παναθηναϊκό να του λύσει τα πόδια μια κι' έξω.
Μόλις λοιπόν στο 3ο λεπτό, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, μετά από σέντρα - διαβήτη του Μάρκους Μυνχ, έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά και έγραψε το 1-0. Από το σημείο αυτό και μετά, ο Παναθηναϊκός έδωσε γήπεδο στους αντιπάλους του, χωρίς όμως να κλειστεί πίσω, αντίθετα ήταν εξαιρετικά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και οι παίκτες του πήγαιναν, όποτε χρειαζόταν, πολύ πιο αποφασιστικά πάνω στη μπάλα.
Στο 13ο λεπτό ο διαιτητής Κασναφέρης, ο οποίος γενικά προσπάθησε να βοηθήσει τον γάβρο όποτε μπορούσε, χάρισε προκλητικά την κόκκινη κάρτα στον Γεωργάτο, μετά από ένα δολοφονικό φάουλ (με πρόθεση, όπως φάνηκε) του τελευταίου στον Παπαδόπουλο. Από κει και πέρα, η συνέχεια ανήκε σχεδόν αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε πολλές ευκαιρίες (στο 17ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο και στο 25ο, 36ο και 44ο λεπτό με τον Κωνσταντίνου) και θα μπορούσε να έχει καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Ο πανικός του Αλέφαντου, ο οποίος έκανε τις δυο αλλαγές του μόλις στο 14ο και στο 22ο λεπτό, τα λέει όλα για το πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ελέγξει πιο αποτελεσματικά το χώρο του κέντρου και να μην αφήσει τους παίκτες του γάβρου να πλησιάσουν στην περιοχή του, κάτι που πέτυχε απόλυτα στα πρώτα 20 λεπτά έχοντας μάλιστα την υπεροχή (κάτι που ανάγκασε τον Αλέφαντο να κάνει...αλλαγή της αλλαγής στο 54ο λεπτό) και χάνοντας μια - δυο ακόμα ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 65ο λεπτό δεχτήκαμε αναπάντεχα την ισοφάριση με μια κεφαλιά του Τζιοβάνι μετά από σέντρα του Τζόρτζεβιτς, στη μοναδική ως τότε καλή ευκαιρία του θρήνου στο ματς! Ήταν όμως φανερό ότι ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: έτσι η ομάδα έμεινε ψύχραιμη και 2 λεπτά αργότερα απάντησε, όταν ο Παπαδόπουλος έβγαλε πολύ καλή ασίστ στον Κωνσταντίνου, ο οποίος έσπασε επιτέλους την αλυσίδα των χαμένων ευκαιριών, πλάσαρε τον Γιάννου και έκανε το 2-1, ενώ όλη η Αθήνα πανηγύριζε το γκολ!
Αμέσως μετά ο Ιτζάκ Σουμ αναγκάστηκε να αλλάξει τον Παπαδόπουλο (που έφαγε πολλές κλωτσιές αλλά έκανε θαυμάσια τη δουλειά του) με τον Μίλτο Σαπάνη, ήταν ωστόσο φανερό ότι ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι στον αγώνα. Όχι μόνο δεν οπισθοχώρησε, αλλά ήταν εκείνος που εξακολούθησε να έχει την υπεροχή και τις ευκαιρίες, μέχρι το 81ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντίνου έκλεψε τη μπάλα από τον Καρεμπέ, πλάσαρε και πάλι και έγραψε μέσα σε αποθέωση το 3-1!
Ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα, παρά το δοκάρι που είχε ο θρήνος στο 87ο λεπτό με τον Τζώρτζεβιτς και το ματς έληξε με εκατομμύρια Παναθηναϊκούς να πανηγυρίζουν ξέφρενα, ενώ ακολούθησε και η απαραίτητη κάθοδος χιλιάδων Αθηναίων οπαδών της ομάδας στην Ομόνοια και τη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, όπου στήθηκε ένα τρελό γλέντι για αρκετές ώρες.
Ήταν μια πανάξια και δίκαιη νίκη (και μάλιστα με κόντρα, γενικά, διαιτησία), η οποία έκλεισε στόματα (η έκφραση του "θείου" καθώς και του Γκαγκάτση την ώρα της απονομής του κυπέλλου ήταν όλα τα λεφτά) και η οποία έδωσε νόημα και ουσία στο πρωτάθλημα που έρχεται, καθώς κανείς πια δεν πιστεύει ότι είναι δυνατόν να το χάσουμε (αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται λίγη προσοχή ακόμα)! Αυτή η ομάδα, η οποία πέρασε από τόσες δυσκολίες και τόση αμφισβήτηση (και από εμάς κάποιες φορές…) μας εξέπληξε ευχάριστα και είναι πολύ κοντά στο θαύμα του νταμπλ! Εμείς πραγματικά δεν ξέρουμε πώς να εκφράσουμε τη χαρά μας και αυτό που ελπίζουμε είναι αυτή η νίκη και αυτός ο τίτλος να σημάνει την έναρξη μια νέας εποχής σε όλα τα επίπεδα τόσο για τον Παναθηναϊκό όσο και για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Σήμερα ήταν η αρχή. Μπορούμε να φτάσουμε πολύ πιο ψηλά και όλοι μαζί πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε.